Recenze Indigové pohádky – Petra Zieglerová

„Mám pro Vás novou recenzi na nádhernou knihu Indigové pohádky. Jako vůbec první věc, kterou v souvislosti s touto knihou musím zmínit je autorka, p. Mia, která je naprosto úžasná. V době, kdy jsme spolu řešily věnování knížky do soutěže, prohodila jsem si s ní několik emailů a musím říct, že na tak pozitivně naladěnou bytost jsem již dlouho nenarazila. Víc takových lidí!

Myslím, že právě lidé jsou u této knížky naprosto klíčoví. Lidé, kteří se na ní s láskou podíleli. Fakt, že do ní autorka a několik umělců vložili úžasnou energii a jen a jen to pozitivní, bez vidiny rychlého výdělku za každou cenu, ale naopak na ni pracovali se skutečnou touhou a vírou udělat něco, co bude mít smysl a bude pro potěchu a radost dětských duší. To je to, co dělá Indigové pohádky vyjimečnými. To když něco vznikne s dobrou myšlenkou pro ostatní lidi, nikoliv primárně pro sebe.

Z knihy to vyzařuje a už když ji vezmete poprvé do ruky, víte, že nedržíte další dětskou knihu, kterých máte v knihovně několik. Je to unikát. Po prvním prolistováním nadchnou ilustrace a celkově grafická úprava, která je u každého příběhu laděná tak trochu jinak. Na knížce se podílelo hned devět umělců a každý z nich vdechl vizualní podobu jedné z pohádek. Na ilustracích je hned na první pohled vidět, že jsou tvořeny každá jiným autorem, každá pohádka má jiný rukopis, jsou tvořeny jinou technikou a jiným materiálem. Jedná se například o koláž, malbu olejem, akvarel, kresbu tužkou, tuží, malbu na hedvábí a jiné. Tento aspekt na díle velmi oceňuji. To když má dílo co říct nejen z literárního hlediska, ale i vizuálního. Kniha tohle splňuje na jedničku.

V knize kromě pohádek najdeme také krásné pexeso, omalovánku a záložku, na kterých se též objevují motivy pohádek se stejně krásnými ilustracemi.

Po literární stránce jsou všechny pohádky psané autorkou paní Martinou Miou Svobodovou. Každá pohádka má pro dítě vždy své poselství. Zaobírá se běžnými situacemi občas až banálními a všedními, ze kterých má dítě dojít k poznání nejrůznějšího druhu, ať už k prozření v sobě samém či poznání jiných. Často nás s Amálkou vedly k debatě, kdy se sama zamýšlela nad příběhem, vztahovala si jej k sobě, vyvozovala závěry. To je největší benefit knihy. Zaobírá se vnitřními a niterními pocity postav, řeší emoce a jejich postoje v daných situacích. Tyto však autorka nehodnotí ani nesoudí, jsou tedy neutrálně zabarvené a dětem nediktuje, zdali je to či ono chování postavy správné. Zdali je to v pohádce dobrák či záporák. Nechává na dítěti, aby si samo udělalo závěr a došlo ke svému poznání. Autorka pouze nastiňuje reakce ostatních postav či následné dění a vývoj situace, nikdy nezasahuje svým popisem do vnímání čtenáře nijak direktivně. Trochu, ale jen skutečně trochu, mi pohádky přípomínají příběhy žabáka Emušáka Ferdy z dílny Scia, které na Amálku měly obdobný efekt. Efekt sebepoznání a sebereflexe.

U některých pohádek zase spisovatelka lehce poodstoupí od reality a nechává se unést sněním, skutečnou pohádkovu atmosférou a fantazií, objevují se zde skřítkové, zvířata, rostliny s duší. Stále je ale zachována povaha knihy, a její poselství. Každý by si měl uvědomit svou individualitu, ale zároveň i sounáležitost s okolním světem. Každý z nás je zde důležitý, nezaměnitelný a především svobodný, a to jak ve světe obecně, tak ale i ve svém vnitřním duchovním a kreativním světě.

Kniha je vhodná pro malé i větší děti. Menší děti ocení především ilustrace a pohádky, které jsou laděné více snově a pohádkově. Myslím si, že myšlenku a poselství jednotlivých příběhů pochytí až starší děti tak od tří let. Plně ve smyslu i nějaké diskuze a sebereflexe ji pochopí až tak od pěti let.

Knížka v mnoha ohledech zaujala. Vřele ji doporučuji například jako dárek. Jsou knihy, které osobně dceři dám jen tak, protože to tak cítím nebo zrovna vidím, že o něco projevuje zájem. Pak jsou knihy, které ráda kupuji i našim známým a kamarádům Amálky třeba k narozeninám, protože jsou k tomu tak nějak vhodné. Tato je k tomu vysloveně určená. Vřele ji doporučuji jako krásný dárek, se kterým kromě knížky darujete i sílu myšlenky a úžasnou energii, kterou kniha nese.

Indigové pohádky lze zakoupit zde na jejich stránkách, stejně tak CD se všemi devíti pohádkami plus bonusem – písní “Srdce stromu”. Doporučuji oficiální stránky navštívit, najdete zde totiž i animované video jedné z pohádek. Další informace též naleznete na FB stránkách Původní tvorba pro děti.“

——————————–

Děkuji paní Petře za kráááásnou recenzi! Čtěte její blog!  Mia